Divadlo v ulicích Jihlavy, Gabriela Míčová jako Královna duchů a PechaKucha Night v Ústí

Představení Horizont 8 se odehraje na trase DIOD - náměstí - parkán - DIOD Zdroj: DIOD

07.05.2019 18:00 - 31.05.2019 21:00
Májové dny v DIODu zaplní pořádná porce amatérského i profesionálního činoherního divadla. A budeme také experimentovat. Nejen, že se uvedením hry Královna duchů pražským A studia Rubín a Studia Rote uzavře letošní projekt Předplatné s podtitulem Síla ženy, ale s divadlem budou moci diváci vyrazit i do ulic Jihlavy.

Představení Horizont 8 jsme uvedli na začátku sezóny v rámci festivalu Malá inventura a jsme velmi rádi, že se odehraje znovu a nabídne tak jihlavským divákům opravdu nevšední a intenzivní zážitek. Ani PechaKucha Night tentokrát v DIODu neposedí a přesouvá se společnými silami jihlavského a humpoleckého týmu na půl cesty do Ústí u Větrného Jeníkova. Diváky tam dovezou zdarma speciálně vypravené autobusy. No a chybět nebudou ani Rozpravy, projekce Kina DIOD tentokrát ve spolupráci s Centrem dokumentárního filmu a na sokolské téma a další akce.

Výběr z květnového programu:

Úterý 7. 5. v 18:00 a ve 20:00
ČINOHRA:
Horizont 8 / Jiří Honzírek a kolektiv

Divadlo města by bylo asi nejpříhodnější označení tohoto pozoruhodného divadelního projektu, který začíná na schodišti před DIODem a přes náměstí a parkán se postupně odehraje v celém centru města. Diváci mají k dispozici nejen sluchátka s audiodoprovodem, ale potkávají na cestě také herce a průvodce, kteří jim přiblíží okamžiky ze života Jihlavy krátce po skončení druhé světové války. Unikátní představení vzniklo v produkci platformy Nová síť, které je DIOD součástí a která sdružuje a podporuje kulturní scény z celé republiky. Premiéra se odehrála na loňském festivalu nového divadla Malá inventura. Jihlavská verze pak vznikla ve spolupráci divadelníka Jiřího Honzírka a Silvie Čermákové z jihlavského Muzea.  
Vstupné 150 Kč / 100 Kč (studenti a senioři) 

Čtvrtek 16. 5. v 16:00
JIHLAVA VZDĚLÁVÁ KULTUROU
Český superhrdina 2 / DIOD a ZŠ Seifertova

Představení, které vzniklo v rámci projektu Jihlava vzdělává kulturou, kombinuje tradiční divadelní postupy a prvky nového cirkusu. Děti ze 4. B s námi po osm týdnů vytvářely inscenaci o třech osobnostech českých dějin - Boženě Němcové, Elišce Junkové a Janu Werichovi. Volné vstupenky k dispozici na pokladně divadla.
Vstupné dobrovolné

Středa 22. 5. v 19:30
ČINOHRA:
PŘEDPLATNÉ 2018/2019 SÍLA ŽENY: Královna duchů / A Studio Rubín a Studio Rote

Divadelní hra laureátky Nobelovy ceny za literaturu Elfriede Jelinekové. Příběh slavné herečky Burgtheateru, která má moc nad svým publikem a přemýšlí, jak zůstat lidovou, a přitom lidem nezevšednět? To už chce celoživotní plán. Ukázková zasloužilá umělkyně, že by Bohdalová či Švorcová mohly závidět! Jelinekovi byli židovská rodina ze Slovácka. Tedy než ji celou poslal tento folklórně zbožný kraj do koncentračního tábora. Paradoxy 20. století, násilí, postavení ženy a další témata, tak Elfriede odhaluje s nekompromisní upřímností a tvrdostí k sobě i k druhým. U Královny duchů se mystický antisemitismus 19. století konzervuje a potkává s obratnými speakery 20. století. V hlavní roli vynikající Gabriela Míčová.
Hrají: Gabriela Míčová, Lucie Roznětínská; Režie: Ondřej Škrabal
Vstupné 280 Kč / 200 Kč studenti a senioři

Sobota 25. 5. ve 20:00 / KULTURNÍ DŮM ÚSTÍ!
KOMUNITA:
PechaKucha Night Jihlava vol. 13 / Na půl cesty

Další vydání populárního pořadu PechaKucha Night tentokrát pořádáme společně s týmem, který stejný formát zabydlel v Humpolci. Společné setkání jihlavského a humpoleckého publika v době překotného rozvoje kulturních aktivit v obou městech. Pro diváky je připraven odvoz zdarma z Jihlavy i Humpolce a zase zpět. Více informací diváci najdou při nákupu vstupenek na stránkách www.diod.cz.

Vystoupí: 
Hana Sommerová a Eva Hřebíková / Festival studentských filmů BIÁK
Jiří Raiterman / Daňová optimalizace 
Veronika Šrek Bromová / Chaotická Veronika
David Kubík / Huť architektury
Petr Holub a Tomáš Bajtek / Špatně vycpaná zvířátka
Jiří Sehnal / Teorie pozitivní infekce
Aleš Palán / Raději zešílet v divočině
Karin Vápeníčková / Slam poetry - try to be ... poet
Bedřich Musil / Informace v době postfaktické
Michaela Hečková a Matěj Chabera / 20000
Vstupné 120 Kč

Středa 29. 5. v 19:30
KINO DIOD:
Dobrý život sokola Bendy / ČR 2018, režie Pavel Jurda, 76 minut

Ve spolupráci s Centrem dokumentárního filmu uvedeme komponovaný pořad, věnovaný jihlavské sokolovně a jihlavskému Sokolu. Hned na úvod se vydáme do nitra naší budovy v doprovodu architektky Jany Novákové a poslechneme si něco o budoucnosti Sokola Jihlava z úst starosty naší jednoty Martina Zuzaňáka. Následuje projekce filmu sledující osudy sokola Bendy, jehož život je naplněný sokolskou myšlenkou a který vzpomíná na zlomové okamžiky v historii této organizace. Nenásilný, lidský portrét měl premiéru loni na festivalu v Jihlavě. 
Vstupné 65 Kč / 45 Kč studenti, senioři, členové CDF a členové Sokola

Další květnové akce:

V pátek 10. 5. se v 19:30 představí soubor De Facto Mimo s další reprízou své hry Třetí světová láska. Vstupné je 100 Kč / 80 Kč studenti a senioři.

V sobotu 11. 5. bude DIOD patřit folklóru. Své představení Sluníčko zemi probouzí uvede FS Dřeváček. Začíná se v 17:00. Vstupné je 90 Kč. 

V úterý 14. a ve středu 15. 5. se od 10:00 respektive 8:30 a 10:00 představí další divadlo pro žáky mateřských škol a prvního stupně základních škol. Tentokrát se jedná o pohádkový příběh Vivi tady nebydlí! V podání divadelního souboru Anička a letadýlko. Vstupné je 35 Kč.

Ve středu 15. 5. v 19:30 nás čekají nové kousky z dílny divadelních souborů při ZUŠ Jihlava Dramatická ondatra a Hrozný Š. Soubor Dramatická ondatra uvede hru „(skoro) Krysař“. Velmi (ale opravdu velmi) volně podle starých pověstí, Viktora Dyka a současného vnímání světa kolem nás. Soubor Hrozný Š si připravil hru „Vy budete moje smrt“. Strašný výlet strašného učitele se strašnou třídou nemůže skončit jinak než vraždou. Osmáci a jiné strašné okolnosti v černé komedii ze školního prostředí. Vstupné je 80 Kč / 60 Kš studenti a senioři.

V pátek 17. 5. se v DIODu od 19:00 již podruhé uskuteční festival Svoboda umění. Ten společně připravuje spolek VOKO a Město Jihlava. Festival se zaměřuje na místní talenty z nastupující generace umělců. Vystoupí třeba tanečnice Markéta Křížové, soubor Nart Dance School a zpěvačka Agáta Julie Sedláčková a další. Vstupné je dobrovolné.

Ve sobotu 18. 5. u nás opět proběhnou další Rozpravy. Tentokrát půjde o Karneval pro nejmenší diváky. Vstupné je 50 Kč.

V pátek 24. 5. bude DIOD patřit představení čerstvých absolventek a studentek tanečního oboru ZUŠ Jihlava. Taneční soiré se u nás koná již poněkolikáté. Začíná se v 18:00. Vstupné je 70 Kč / 40 Kč studenti a senioři. 

V neděli 26. 5.  se na prkna DIODu vrací Bleší trh. Vstupné zdarma. Akce probíhá od 14 do 16:30 hodin.

Ve čtvrtek 30. 5. v DIODu od 20:00 slaví živým koncertem své 25. narozeniny muzikálový herec a zpěvák Richard Pekárek. Jako hosté vystoupí například Ondřej Ruml nebo Jan Fanta a Yanna. Vstupné je 199 Kč. 

V pátek 31. 5. v 19:30 nás čekají nové kousky z dílny divadelních souborů při ZUŠ Jihlava Chlup chlupatý a Čupakábra. „Láska je, když funguje wifi“ je název představení prvního z nich. Závěrečná analýza kolektivu Ústavu pro výzkum internetové komunikace shrne výsledky ročního výzkumu v komunitě tzv. mladých lidí. Tematiku udržování milostných vztahů zpracoval soubor pomocí sociálních sítí a sms. Soubor Čupakábra uvede svou hru Hate Open, kde nikomu nejde o dobrou věc. Jedinej, komu jde o dobrou věc, jste vždycky jen vy. Moudřejší sice ustoupí, ale zůstane tam ten, co má pravdu. Pronikavá analýza podhoubí internetové nenávisti založená na reálných textech nejen z facebookových diskusí.  Vstupné je 80 Kč / 60 Kš studenti a senioři.

Autor: Tinková Dana

Místo události: Tyršova 1565/12,Jihlava


DIOD - divadlo otevřených dveří

Divadlo pro fajnšmekry. Bez opony, pevného jeviště a bez lóží. S nadšením a vtipem. Unikátní prostor...
777 198 588
 • Líbil se Vám tento článek?
 • Zajímal by článek někoho z vašich přátel?
 • Máte co k článku říct? Využijte komentářů...

 • Nasměrujte svůj byznys v ústrety novým marketingovým trendům

  23.09.2019 - 23.09.2019
  Nasměrujte svůj byznys v ústrety novým marketingovým trendům. To, co bude frčet v nejbližším období nám...

  Muchova lípa, platan v Lužánkách či Žižkův dub. Česko hledá strom roku

  17.06.2019 - 25.09.2019
  Dvanáct stromů s netradičním příběhem. Devět krajů, které vysílají do boje své zástupce. A stáří vždy...

  CDF uvádí: Terapie vlky s Martinem Pávem

  25.09.2019 - 25.09.2019
  Srdečně Vás zveme na druhé promítání CDF ze série Cestování jako terapie poznáním, a to na Terapii vlky....

  Magické synthwave meče navrátí vesmír do rovnováhy. V Praze vystoupí Magic Sword

  25.09.2019 - 25.09.2019
  Pro fanoušky syntetických tónů je zde další skvělé oznámení. Po úspěšných koncertech Perturbatora, nebo...

  Zlínské divadlo nabídne čtení, promítání i besedu se spisovatelem Josefem Formánkem

  26.09.2019 - 26.09.2019
  Komponované autorské čtení se známým českým spisovatelem s povídáním, promítáním a besedou nabídne zlínské...

  Básník a písničkář Vladimír Merta rozezpívá Viniční domek v Modřanech

  26.09.2019 - 26.09.2019
  Básnické texty, ojedinělá hra na kytaru a písně jako Dlouho se mi zdá nebo Omamná květina pravdy vynesly...

  Zapojte se do dění. Bavte se a vyhrávejte.

  Partneři portálu: